Product Details
Compare Product| Brand | AG1® |
|---|---|
| Country of Sale | United States |
| Product Type | Mineral/Probiotic/Vegan/Vegetarian/Vitamin |
| Purpose / Goal | Brain Health Cardiovascular Health Digestive Health Energy Enhancement Immune Function |
| Free of Claims | GMOs Gluten Dairy Lactose Egg Peanuts Artificial Sweeteners Ingredients of Animal Origin-Vegan Ingredients of Animal Origin-Vegetarian |
| Lot # | 2335-56567 2275-46498 3385-137188 0306-137484 2735-46734 3215-47073 3105-137007 2165-46435 0056-137375 2255-46492 2255-46493 3385-137176 2325-56555 3175-137056 2875-136836 3375-137175 2305-136405 2375-56570 0306-137485 2185-46450 2345-56557 2245-46491 2705-46452 2935-136863 2745-46737 2725-46409 3115-137023 3225-47100 3455-137239 2335-56556 2185-46451 3185-137068 3395-137189 3015 - 136923 |
| Product Form | Powder |
| Flavor | Other |
| Package Size | 13 g, 39 g, 390 g |
| Serving Size | 1 scoop/stick (13 g) |
| Protein | 2 g |
| Carbohydrate | 6 g |
| Sugar | <1 g |
| Fat | 1 g |
| Calories | 40 Cal |
Return to the main search page to search for additional products.