Product Details
Compare Product| Brand | TRUE ATHLETE ® BY THE VITAMIN SHOPPE® |
|---|---|
| Country of Sale | United States |
| Product Type | Enzyme/Mineral/Prebiotic/Probiotic/Protein |
| Purpose / Goal | Muscle Growth Post-Workout Recovery |
| Free of Claims | Artificial Colors Artificial Flavors Artificial Sweeteners rBGH Growth Hormones Gluten |
| Lot # | A080394 A070214 B021914 A020024 3021064 3061564 3050354 3071104 4101684 3060524 4031154 3050154 A090674 4031354 3080204 4010204 3120274 4020044 4021354 4120594 |
| Product Form | Powder |
| Flavor | Vanilla |
| Package Size | 679.2 g, 1132 g |
| Serving Size | 2 scoops (28.3 g) |
| Protein | 20 g |
| Carbohydrate | 3 g |
| Sugar | 2 g |
| Fat | 1.5 g |
| Calories | 110 |
Return to the main search page to search for additional products.