Product Details
Compare Product| Brand | Athletic Greens |
|---|---|
| Country of Sale | |
| Product Type | Botanical/Energy (Carbohydrate)/Mineral/Probiotic/Vitamin |
| Purpose / Goal | Brain Health Digestive Health Endurance Immune Function Recovery |
| Free of Claims | GMOs Artificial Colors Artificial Flavors Artificial Preservatives Artificial Sweeteners Gluten Dairy Corn Egg Peanuts Lactose Ingredients of Animal Origin-Vegan |
| Lot # | C12123 C12924 38366102 C17224 C20023 C17123 C10823 B20801 C22524 B20057 B19690 C13723 B20969 B19881 C22924 C11423 C12923 C32423 B20864 C15024 B20167 B20194 C14623 B20166 B20795 C20623 C16523 B20806 B20858 B20072 B20261 C31223 B20183 C16224 B19883 B20059 B19870 C03324 C02524 C14223 B20195 B20859 B20168 B20280 C25524 C21623 B19879 B21285 C19423 C10223 B20861 C22223 B20361 B20969T B20805 C15923 C15824 B20045 B20824 C24824 B20792 C15323 B21006 C17823 C31923 C18823 38365802 B21011 B20073 B20804 |
| Product Form | Powder |
| Flavor | Unflavored |
| Package Size | 60 g, 240 g, 360 g |
| Serving Size | 1 Scoop/Packet (12 g) |
| Protein | 2 g |
| Carbohydrate | 6 g |
| Sugar | <1 g |
| Calories | 50 |
Return to the main search page to search for additional products.